Realtime hit counterweb stats
Akcīzes nodokļa atcelšana būtu gāzes patēriņa lobija uzvara Thumbnail

Akcīzes nodokļa atcelšana būtu gāzes patēriņa lobija uzvara

Opozīcijas balsojumi vakar Saeimā par akcīzes nodokļa atcelšanu gāzei liecina, ka gāzes patēriņa lobija ietekme Latvijā joprojām ir ļoti liela.

Aizbildinoties ar iedzīvotāju interesēm,  vairākumā esošās opozīcijas pārstāvji atklāti nodemonstrēja, ka viņus neinteresē Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšana un enerģijas ražošana no vietējiem atjaunojamiem energoresursiem.  Tā vietā opozīcija acīmredzami pilda gāzes lobijam dotos solījumus nodrošināt nemainīgu gāzes patēriņu arī turpmāk.

Kā galveno opozicionāru argumentu esmu dzirdējis apgalvojumu, ka nodokļa atcelšana atvieglos iespēju iespējas norēķināties par piegādāto siltumu, kas tiek ražots no dabasgāzes. Gāzes akcīzes nodokļa atcelšanas iniciatori gan „piemirst” painformēt, ka akcīzes nodoklis veidos tikai 3-6% no gaidāmā siltumenerģijas sadārdzinājuma. Pie tam tas netiek attiecināts uz uzņēmumiem, kuri savu preču ražošanā patērē gāzi.

Lauvas tiesu sadārdzinājumā veidos Krievijas gāzes kompānijas „Gazprom” lēmums palielināt dabasgāzes piegādes cenu par aptuveni 30%.

Vēl vairāk siltumenerģiju sadārdzinātu samazinātās PVN likmes atcelšana, tomēr tas nenotiks, jo nedz ministru prezidents, nedz es šādu soli neatbalstam.

Situācijā, kad siltuma patērētājiem nāksies piemaksāt par gāzes cenu palielinājumu, valdība nesēž rokas klēpī salikusi. Ir uzsāktas sarunas ar „Gazprom” par Latvijai labvēlīgāku gāzes cenu veidošanas mehānisma ieviešanu jau no nākamā gada.

Valdība strādā pie programmas, lai visā Latvijā veicinātu vietējā kurināmā izmantošanu siltumenerģijas ražošanā, pakāpeniski atsakoties no dabasgāzes izmantošanas. Iespējamā akcīzes nodokļa atcelšana bremzēs valdības politiku šajā virzienā, jo sabiedrībai zūd motivācija pāriet no gāzes uz šķeldu vai citu vietējo kurināmo.

Savukārt no nodokļa neiekasētie līdzekļi valsts budžetā nozīmē arī mazākas iespējas valdībai palīdzēt mazturīgajiem iedzīvotājiem ar siltuma rēķina nomaksāšanu. Opozīcija nav piedāvājusi risinājumus, kur ņemt līdzekļus, kurus paredzēts ieņemt no akcīzes nodokļa gāzei.

27 / Jul /  2010
 
Medijs/autors:
 Artis Kampars 
Sadaļa:
 Blogs 
Pieminēti:
 , , , ,
Pastāstiet draugiem
  • Pierakstīties RSS
  • Publicēt Delicious
  • Publicēt twitterī
  • Publicēt Facebook
  • Publicēt Google
  • Publicēt LinkedIn

Diskusija

Viens komentārs par "Akcīzes nodokļa atcelšana būtu gāzes patēriņa lobija uzvara"

Izsakiet savu videokli